علی رهبری ارکسترهای ترکیه و اسلواکی را رهبری می‌کند

«علی رهبری» مدیر هنری سابق ارکسترهای سمفونیک در شهرهای بروکسل، زاگرب، مالاگا، پراگ و تهران یک بار دیگر برای همکاری با ارکسترهای سمفونیک دولتی ترکیه در شهرهای استانبول، آنتالیا و ازمیر به این کشور دعوت شد و از آبان امسال ارکسترهای سمفونیک این شهرها را رهبری خواهد کرد. در کنار این همکاری‌ها، «علی رهبری» برای سی‌ونهمین سال به ارکستر فیلارمونیک اسلواکی نیز دعوت شده است.

همکاری علی رهبری با این ارکستر از این نظر حائز اهمیت است که این گونه همکاری طولانی از رویدادهای بسیار نادر در حوزه موسیقی کلاسیک است و در جهان، تعداد معدودی از رهبران برای چنین مدت طولانی به یک ارکستر دعوت می‌شوند. اقبال ارکستر سمفونیک چکسلواکی از نحوه‌ی کار علی رهبری به سال های آغاز فعالیت او در خارج از کشور برمی‌گردد. بعد از موفقیت چشم گیر علی رهبری در سال ۱۳۵۶ با کسب نشان طلای مسابقات رهبری فرانسه و مدال نقره سوئیس در سال ۱۳۵۷، چکسلواکی در کنار کشورهای فرانسه، اتریش و آلمان از اولین کشورهایی بود که از رهبر ارکستر جوان ایرانی برای رهبری دعوت کرد. موفقیت علی رهبری در هدایت ارکستر های بزرگ این کشور مانند فیلارمونیک چک، فیلارمونیک اسلواکی و ارکستر سمفونیک پراک، آنچنان وجهه‌ای به این هنرمند داد که تاکنون ۳۸ فصل هنری ادامه داشته است.

رهبری ده‌ها کنسرت، دریافت تیتر رهبر دائم، دریافت مدال طلای دوژاک و تورهای بین المللی و ضبط آثار مختلف از نتایج این همکاری است که امسال وارد سی‌ونهمین سال خود می‌شود.

تاریخ کنسرت‌های علی رهبری در این فصل هنری به شرح زیر است:
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷: ارکستر سمفونیک دولتی ازمیر با اجرای آثاری از خاچاطوریان و راخمانینوف.
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷: ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا با آثاری از راول و موسورسکی.
جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷: ارکستر فیلارمونیک اسلوواکی با آثاری از چایکوفسکی و خاچاطوریان.
جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸: ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا با آثاری از دبوسی راول.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸: ارکستر سمفونیک دولتی استانبول، کنسرت ویژه اپرا همراه با خوانندگان مشهور ترکیه

به اشتراک بگذارید
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
۰Email this to someone
email