square ال سیستما الگوی آموزشی موسیقی است که برای اولین بار در سال۱۹۷۵توسط Jose Antonio Abreu در کشور ونزوئلا بنیانگزاری شد. این سیستم آموزشی نشان میدهد که چگونه موسیقی با برنامه ریزی صحیح میتواند هم موزیسین های بزرگی بوجود بیاورد و هم به طرز چشمگیری مسیر زندگی صدها هزار نفر از نیازمند ترین بچه های یک ملت را تغییر دهد. در میان فارغ التحصیلان ال سیستما ی ونزوئلا ، موزیسین ها ی بین المللی همچون ،Edicson Ruiz و Gustavo Dudamel و ارکستر جوانان مشهور جهان به نام سیمون بولیوار پرورش یافته اند.

ارکستر آکادمیک پایتخت

square2 روش ال سیستما در آموزش موسیقی تأکید بسیار بر مشارکت های ویژه گروهی از ابتدایی ترین مراحل آن دارد و آموزش گروهی همسالان مبتنی بر ایجاد فضای آموزشی شاد و سرگرم کننده است. درون مایه شیوه آموزش ال سیستما آماده سازی هنرجویان برای شرکت دریک گروه ارکسترال است که روح یک جامعه و فرهنگ آن به حساب می آید. کودکان و نوجوانان از سنین قبل از مدرسه با کار بر روی بیان بدن و ریتم آشنا میشوند. تشویق کودکان به فعال نگه داشتن بدن در حین نوازندگی ( بدون از دست دادن تکنیک) از ویژگی های کلیدی این برنامه در سالهای آینده به حساب می آید. در سن ۵ سالگی، اولین سازشان را دست میگیرند، که میتواند فلوت ریکورد و پرکاشن باشد.همچنین به منظور ساخت جامعه ای که در کار گروهی همکاری دارند به آنها فرصت شرکت در گروه های کر داده میشود. از سن ۷ سالگی تمام دانش آموزان می توانند اولین ساز زهی یا بادی خود را انتخاب کنند.

square3 آموزش اولیه شامل خواندن و نواختن در کنار نوازندگان دیگر است، که اغلب بر روی یک نت مشخص در میان گروهی از نت های یک قطعه تمرکز میشود چرا که این امر به درک و حس کیفیت صدا کمک شایانی میکند. یادگیری کامل اجرای استاندارد نت ها سالها به طول می انجامد که در سیستم آموزشی گنجانده شده است.
دانش آموزان تا آنجا که امکان دارد در مقابل تماشاچیان اجرا میکنندکه این موضوع باعث میشود تا در اجرا های رسمی فشار کمتری احساس کنند و به نوازنده اجازه می دهد تا روی صحنه، زندگی طبیعی موسیقایی خود را داشته باشد. دانش آموزان اغلب به تماشای اجرای همکاران خود میروند. و این باعث میشود که هم اجرای دیگران را ببینند و هم از دستاوردهای همسالانشان الهام بگیرند.

© کلیه حقوق مطالب این بخش متعلق به آکادمی موسیقی پنج خط است - تیرماه 1398