ارکستر آکادمیک پایتخت با الگو برداری از مدل آموزشی Elsistema از سال ۱۳۹۵ زیر نظر آکادمی موسیقی پنج خط با مدیریت شهرام توکلی تاسیس و آغاز به کار نموده است. هدف از تشکیل این ارکستر ایجاد فرصت و امکان برای نوآموزان موسیقی بوده تا بتوانند ضمن کسب تجربه گروه نوازی از تواناییها و قابلیتهایی که نوازندگی در ارکستر به آنها می دهد بهره مند شوند، که این تواناییها عبارتند از :

square ۱- تجربه کار گروهی :
در یک ارکستر تمامی نوازندگان بخشی از یک تیم هستند که برای رسیدن به یک هدف مشخص تلاش می کنند ، به همین دلیل تک تک اعضاء ارکستر باید با احساس مسئولیت زیاد کار کنند تا در نهایت صدایی زیبا از ارکستر شنیده شود و چنانچه یک نفر وظیفه اش را به درستی انجام ندهد روی کیفیت اجرا تاثیر خواهد داشت.
square2 ۲- کنترل کردن استرس و فشار کار:
اگر چه نوازندگی در ارکستر بسیار لذت بخش و مفرح است ولی از طرف دیگر شرایط کار به گونه ای است که فشار بسیار بالایی به نوازندگان وارد می شود زیرا نوازندگان ملزم هستند ساز خود را به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ اشتباهی بنوازند که این امر موجب می شود نوازندگان به مرور توانایی غلبه بر استرس اجرا روی صحنه را بدست آورند.
square3 ۳- لذت نوازندگی:
دستیابی به تکنیک بالا در نوازندگی مستلزم تمرینات روزانه منظم و سخت و اجرای گامها و اتودهای دشوار می باشد که گاهی اوقات خسته کننده و ملال آور می شود. نوازندگی در ارکستر می تواند پروسه یادگیری ساز را جذاب تر نموده و نوازندگان ضمن فراگیری ساز تخصصی خود با نوازندگی در یک ارکستر از موسیقی لذت بیشتری ببرند.
square ۴- افزایش اطلاعات عمومی موسیقی:
وقتی نوازنده ای در ارکستر می نوازد این امکان را پیدا می کند که با آهنگسازان و قطعات مختلف، اصطلاحات موسیقی، تاریخ موسیقی و … آشنا شده و بدین ترتیب اطلاعات عمومی او در زمینه موسیقی بیشتر شود.
square2 ۵- ایجاد تمرکز:
در ارکستر هر بخش مستقل بوده و نتهای متفاوتی اجرا می شود که در عین مجزا بودن، با بخش های دیگر نیز هماهنگی دارند. نوازنده ارکستر باید بتواند در عین حال که نت مربوط به بخش خود را اجرا می کند به بخشهای صدائی دیگر نیز گوش داده و آنها را نیز بشنود که این امر موجب تقویت شنوایی و ایجاد تمرکز ذهنی برای او می شود.